Допінг та його вплив на спортивну конкурентоспроможність

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24195/artstudies.2024-1.6

Ключові слова:

спорт, допінг, спортивна конкурентоспроможність, спортивна етика.

Анотація

У сучасному світі спорту використання допінгу стає все більш актуальною темою, що породжує широку дискусію та негативне ставлення. Вирішення цієї проблеми передбачає співпрацю між спортивними організаціями, правоохоронними органами, науковою спільнотою та іншими зацікавленими сторонами для розробки ефективних стратегій контролю, профілактики й відшкодування в разі порушень. Допінг у спорті є поширеною проблемою не лише серед елітних спортсменів, але й у рекреаційних видах спорту. Стаття базується на аналізі наукової та методичної літератури. Хоча в науковій літературі велика увага приділяється виявленню допінгу, мало обговорюється згубний вплив допінгу на конкурентоспроможність спортсменів. Історично проблема допінгу почалася в XIX столітті, але вона значно поширилася після Другої світової війни внаслідок системних командних допінгових програм. Також описані санкції та наслідки для спортсменів, які порушують антидопінгові правила. У статті розглядається і взаємозв’язок між фізичною активністю, здоров’ям і вжи- ванням заборонених препаратів для покращення результатів у спорті. Існує роз- ділення допінгу на різні категорії, такі як речовини та методи, заборонені завжди, та ті, що заборонені лише під час змагань. Поширеність допінгу визначається через опитування або тестування учасників, проте є проблеми, пов’язані з відмінностями у визначеннях допінгу та приймання «заборонених» речовин із соціальних міркувань, а також з обмеженнями збору зразків. Результати досліджень показують значну поширеність вживання допінгу серед спортсменів, з якою потрібно ефективно боротися для збереження чесності й етики в спорті. Допінгові скандали впливають на інтегрітет спорту та викликають сумніви в спортивній справедливості. Відкриття допінг-проблем відомих спортсменів часто шокує світову громадськість і порушує заслужений авторитет спортивних зірок. Мета статті – дослідження впливу допінгу на спортивну конкурентоспроможність. Проте вплив допінгу на спортивну конкурентоспроможність не обмежується лише негативними наслідками. Відчутний натиск на досягнення виняткових результатів і боротьба за перемогу часто приводять спортсменів до вибору нетрадиційних засобів підвищення продуктивності. Це надає широкі можливості для аналізу впливу допінгу на спортивні досягнення та перспективи боротьби із цим явищем.

Посилання

Акуленко, Т. М. (2019). Особливості відповідальності за вживання допінгу в спорті: міжнародно-правовий аспект. Підприємництво, господарство і право. № 10. С. 208–213. Забезпечення соціальних прав у спорті: монографія / за заг. ред.: М. І. Іншина, Я. Я. Мельника. Київ, 2021. 272 с.

Короткий, Т.Р., Хендель, Н. В. (2020). Мiжнароднi стандарти у сферi боротьби з допiнгом. Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України, № 23, 148–154.

Шиманова, О. В. (2018). Етичні проблеми сучасного спорту: лекція з навчальної дисципліни «Етика і професійна етика» для студентів спеціальності 017 «Фізична культура і спорт», 15 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-06

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МИСТЕЦЬКОЇ ПЕДАГОГІКИ